Країни СНД, крім Азербайджану, Туркменістану та Узбекистану, домовилися про скасування майже всіх імпортних і фіксацію рівня експортних мит у торгівлі між собою. Про це заявив директор департаменту торговельних переговорів Мінекономрозвитку РФ Максим Медведков, передає РИА "Новости".
Таким чином, до цієї домовленості, крім країн Митного союзу, долучаться Вірменія, Киргизстан, Молдова, Таджикистан і Україна.
"Це максимальне і практично повне скасування (імпортних - ред.) мит, (...) ми про принципи домовилися", - сказав Медведков за підсумками засідання робочої групи з підготовки Договору про зону вільної торгівлі країн СНД.
"За експортними митами - ми хочемо зафіксувати їх на тому рівні, на якому вони зараз перебувають (...) Зрозуміло, що Росія не може скасувати мита на нафту, нафтопродукти і газ. Переговорна логіка полягає в тому, щоб як мінімум не розширювати чинні мита", - повідомив чиновник.
У ході сьогоднішніх переговорів сторони "вийшли на проект угоди, за якою у нас ще залишається незначна кількість розбіжностей", сказав Медведков, додавши, що їх не більше, ніж пальців на одній руці.
За проектом договору, введення обмежень у торгівлі може бути тільки на основі жорстких критеріїв. Вводиться положення про свободу транзиту товарів. Буде створений наднаціональний арбітраж для вирішення торговельних суперечок за прикладом СОТ, повідомив чиновник Мінекономрозвитку.
Він пояснив, що в цих переговорах не бере участь Туркменістан. Азербайджан і Узбекистан беруть участь як спостерігачі. За його словами, ці дві країни планують ухвалити рішення про приєднання до договору найближчим часом.
Наступне засідання робочої групи відбудеться 8-9 вересня, з тим, щоб до зустрічі глав міністерств економіки країн СНД в Москві 10 вересня підготувати підсумковий документ.
За словами Медведкова, планується, що цей договір замінить сотні документів, що регулюють зараз торговельні відносини між країнами СНД. Проект договору містить низку чинних норм СОТ і охоплює комплекс питань, що стосуються скасування митних зборів і кількісних обмежень у взаємній торгівлі.
Документ так само регламентує правила визначення країни походження товарів, застосування обмежень у торгівлі з третіми країнами, свободу транзиту, реекспорт, спеціальні захисні заходи, антидемпінгові і компенсаційні регулятори взаємної торгівлі, питання конкуренції та надання субсидій, технічні бар'єри в торгівлі, санітарні та фітосанітарні заходи, митний контроль, правила вирішення суперечок.
Питання про хід підготовки проекту договору про зону вільної торгівлі включено в проект порядку денного чергового засідання Економічної ради СНД 17 вересня 2010 року.
Відповідно до зобов'язань України, взятих при вступі до СОТ, з 2011 року в Україні планують знизити до 0% ставки ввізних мит на спирт, алкогольну продукцію, а також літаки і запчастини, що використовуються в цивільній авіації. Бюджету це буде коштувати 16 млн дол. При цьому, на думку експертів, зниження мит активізує зовнішню торгівлю України.