У середу, 16 лютого, ректор Ужгородської богословської академії Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) архімандрит Віктор (Бедь) заявив, що для подолання церковного розколу в Україні УПЦ МП має визнати таїнства Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) і Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Про це пише "КомерсантЪ-Україна".
В УПЦ КП і УАПЦ вітають такий заклик, а в УПЦ МП відзначають, що думка архімандрита не є позицією всієї церкви.
- Довідка: Український церковний розкол
"Подібно до того як Російська православна церква і УПЦ МП визнають таїнства Російської старообрядницької, Римсько-католицької, Старокатолицької та Лютеранської церков", - уточнив архімандрит Віктор (Бедь). - Як він пояснив, "мова йде тільки про пропозицію, а рішення буде прийматися колегіально всією церквою".
Нагадаємо, в УПЦ МП вважають недійсними обряди, що здійснюються в УПЦ КП та УАПЦ, зокрема хрещення та вінчання. Якщо віряни цих церков переходять в УПЦ МП, то ці обряди, як правило, повторюються, проти чого виступають представники УПЦ КП і УАПЦ.
В Українській православній церкві Київського патріархату до заявами архімандрита поставилися зі стриманим оптимізмом. "Дуже добре, що архімандрит Віктор бере на себе сміливість пропонувати щось конкретне. Хотілося б думати, що ті, хто відповідає за переговори, почули його слова, оскільки за 20 останніх років у цьому напрямку нічого кардинально не змінилося", - зазначив голова інформаційно-видавничого відділу УПЦ КП єпископ Євстратій Зоря.
У вересні 2009 року синод УПЦ МП прийняв рішення про створення комісії з ведення діалогу про єдність з УПЦ КП і УАПЦ.
Схожої позиції дотримуються в УАПЦ. Прес-секретар УАПЦ протоієрей Євген Заплетнюк вважає, що автокефальна церква "може тільки вітати заяви отця Віктора". "В УПЦ МП велика частина людей розуміє, що, наприклад, перехрещування дітей є величезним гріхом, оскільки за канонами такі таїнства можуть відбуватися тільки один раз, - заявив він. - Прикметно, що цю заяву зробив не простий священик, а представник вченого духовенства. Сподіваюся, що за допомогою таких сміливих слів думка про неприпустимість повторення таїнств пошириться серед всієї УПЦ МП".
Втім, у неофіційних бесідах представники УАПЦ відзначають, що керівництво УПЦ МП навряд чи прислухається до заяв архімандрита. Як повідомив учора прес-секретар глави УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко, ректор висловлює особисту думку, яка не збігається з позицією церкви. "Крім того, отець Віктор не є людиною, що приймає рішення, - сказав він.-Говорячи про визнання таїнств, ми відкладаємо на друге місце розмову про єдину церкви. А потрібно вести діалог про єдність".
Директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський переконаний, що "пропозиція отця Віктора якраз і є прикладом того, як треба вести діалог".
"Зараз Російська православна церква і реакційна частина УПЦ МП не хочуть діалогу з УПЦ КП і УАПЦ. У них одна позиція - "На коліна! Покайтеся!". Але такими методами церковні питання не вирішують", - пояснив Антошевський.
Відзначимо, нещодавно між Московським і Київським патріархатами УПЦ розгорівся скандал щодо проведення похоронних процесій у Києві. Крім того, патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявляє про намір влади ліквідувати цю церкву до червня.
А в липні 2010 року Синод Російської православної церкви на засіданні у Києво-Печерській лаврі нагадав українським "розкольникам" про можливість повернення до "канонічної церкви" шляхом покаяння.
"Двері в церкву відкриті, ми готові зустріти всіх, хто повертається в її лоно", - йшлося у спеціальному зверненні синоду, присвяченому церковній ситуації в Україні, яке після завершення синодального засідання під керівництвом патріарха Кирила зачитав журналістам голова Синодального інформаційного відділу Володимир Легойда.
Довідка: Український церковний розкол
В Україні існують чотири православних церкви. Канонічною вважається УПЦ Московського патріархату на чолі з митрополитом Володимиром, яка діє на правах внутрішнього самоврядування в межах Московського патріархату. УПЦ "Київського патріархату" від'єдналася від РПЦ в 1992 році, а її лідера Філарета (Денисенка) піддано анафемі.
Також існує Українська автокефальна церква, створена в 1921 році. Після великої перерви вона відновила свою діяльність в кінці 80-х років минулого століття. Українська автокефальна православна церква - найменша з трьох православних церков України.
У 1930-х вона була повністю ліквідована на території СРСР. Єпископи і священики УАПЦ залишилися тільки в США і Канаді. У 1989 році в Львові було проголошено відтворення УАПЦ. Найбільша кількість її приходів розташована в Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях. Головою церкви є митрополит Київський і всієї України Мефодій.
Також існує Українська греко-католицька церква, яка має безперервну ієрархічну спадкоємність від часу офіційного Хрещення Руси-України та становлення на її території церковної структури. Новий період з її багатовікової історії розпочинає 1596 рік, коли у Бересті (тепер Бєларусь) на Церковному Соборі було проголошено відновлення повної єдності з Римським Престолом, що увійшло в історію під назвою як Берестейська унія. Проте першу спробу церковної унії на Руси можна віднести ще до часів короля Данила Галицького, який вимагав об'єднання сил усього християнського світу в умовах опору татаро-монгольській навалі.
Розквіт Української греко-католицької церкви припадає на 19 століття. Провідною постаттю греко-католицького руху в першій половині двадцятого століття був львівський митрополит Андрій Шептицький. Зі встановленням радянської влади на західноукраїнських землях УГКЦ розпущено владою — і церква існувала лише в підпіллі. Аж 1989 року — за горбачовської перебудови — церква вийшла із підпілля.
Раніше в Україні існувала єдина помісна Українська Церква, яка сім століть належала до канонічної юрисдикції Вселенського Патріархату, тобто від часу хрещення Великим Київським князем (у 988 р.) аж до її анексії до Російської держави при Петрі І. В результаті цього українська церква стала частиною РПЦ і більшість православних єпархій України (тобто за винятком єпархій УПЦ КП і УАПЦ) підкоряються московському патріархові й досі.