Україна посідає 17-те місце з-поміж 44 європейських країн за кількістю реалізованих проектів завдяки прямим іноземним інвестиціям. Згідно з даними щорічного дослідження компанії "Ернст енд Янг", кількість нових інвестпроектів в Україні за 2009 рік становила 46, що на 48% більше, ніж роком раніше. За темпами зростання Україна посідає перше місце серед 20 найбільших європейських країн (услід йде Туреччина з показником 41%). Втім, в обох країнах високі показники забезпечені багато в чому завдяки низькій базі порівняння, пише "Дело".
Пркиметно, що в цілому по європейському регіону кількість нових інвестпроектів скоротилася на 11%. На думку головного економіста компанії Dragon Capital Олени Бєлан, інтерес інвесторів до України не в останню чергу пов'язаний з девальвацією гривні наприкінці 2008 року.
"Знецінення нацвалюти зробило привабливими інвестиції саме у відкриття виробництва в Україні. В першу чергу цікавими були об'єкти в харчовій і легкій промисловості", - пояснює економіст. В результаті завершених в 2009 році проектів в Україні було створено 2,27 тис нових робочих місць (на 156% більше, ніж роком раніше).
Дані дослідження підтверджують слова Бєлан. Так, найбільшу увагу іноземні інвестори приділяли сектору харчової промисловості: у ньому було реалізовано 9 проектів, найбільший з яких - відкриття заводу Nestle у Волинській області. По 4 припало на сектори послуг страхування і телекомунікаційних послуг.
Попри збільшення кількості нових інвестпроектів в Україні (+48%) на тлі загальноєвропейського падіння (-11%), експерти не поспішають говорити про зростання інвестиційної привабливості нашої країни. "В Україні збільшилася кількість інвестиційних проектів тільки в лічені сектори економіки, лідерами з-поміж яких були аграрна сфера і харчова промисловість. Назагал же, звісно, активність іноземних інвесторів скоротилася", - говорить аналітик Eavex Capital Андрій Патіота.
Слова експерта підтверджує і офіційна статистика. Так, Держкомстат рапортує про те, що надходження іноземних інвестицій до України за 2009 рік скоротилося на 48,4% і становило 5,6 млрд дол. При цьому лідером став фінансовий сектор, на нього припала майже третина всього обсягу інвестицій. Це пов'язано з тим, що материнські іноземні банки активно докапіталізовували українських "дочок".
Різниця в показниках криється в різній методології. "Ернст енд Янг" враховує тільки ті проекти з-поміж прямих іноземних інвестицій, які привели до створення нових робочих місць. Тоді як Держкомстат відносить до ПІІ всі грошові потоки, які забезпечують 10% і більше відсотків участі в статутному капіталі українських компаній.
Позитивним моментом може бути те, що прогнози як фахівців "Ернст енд Янг", так і аналітиків передбачають стійке зростання ПІІ в найближчі кілька років. "Якщо уряд дотримається своїх обіцянок і почне проводити структурні реформи в економіці, це може привести до істотного припливу іноземних інвестицій до України", - прогнозує Бєлан.
Як повідомлялося, приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ) до України в січні-квітні 2010 року становив 1,237 млрд дол, що на 28,7% менше, ніж за аналогічний період 2009 року (1,734 млрд дол), повідомив Національний банк України (НБУ). Згідно з повідомленням, позитивне сальдо прямих інвестицій у квітні поточного року скоротилося майже удвічі порівняно з березнем-2010 і в 3,3 раза в порівнянні з квітнем-2009 - до 260 млн дол.