Від початку тижня введено граничні ціни на автомобільне пальне. Для бензину А-95 межа вартості 9,5 грн. за літр, для дизельного палива - 9 грн. Аналітики попереджають: адміністративне регулювання зумовить дефіцит пального.
Ручне гальмо для АЗС
У понеділок стало відомо, що експертно-аналітична група з питань стабільного функціонування ринку нафти й нафтопродуктів та розвитку нафтопереробної промисловості, зібрана при Кабміні, встановила верхню межу цін на бензин та дизпаливо. Це перший віце-прем'єр Андрій Клюєв подав президенту Віктору Януковичу як заходи, яких вжито на поліпшення ситуації на ринку палива. Тож надалі компанії, які порушуватимуть розпорядження уряду і «перестрибуватимуть» планку, примусово припинятимуть роботу, повідомила прес-служба Міненергетики.
Незважаючи на «страшило», ціна бензину особливо не впала. За даними моніторингової компанії «UPECO», в окремих регіонах вона навпаки зросла після того, як запровадили обмеження. Найдорожче пальне аналітики знайшли в Донецькій області, найдешевше - у Сумській.
Дефіцит настане в квітні
Про дефіцит нафтопродуктів у квітні, напередодні посівної, попередив директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. За його словами, причина можливої нестачі бензину - відсутність запасу пального на внутрішньому ринку і високі ціни на зовнішніх. Цього року ніхто з українських операторів спеціально не запасався паливом, пояснив пан Куюн, оскільки є високі ціни і зміна правил гри на вітчизняному ринку.
Експерт відзначив, що в теперішній ситуації компанії торгують пальним без прибутку. За даними агентства «А-95», у п'ятьох найбільших операторів національного нафтового ринку від початку року збитки склали близько 150 млн. грн. Одним із варіантів розв'язання проблеми пан Куюн назвав закупівлю дешевої білоруської нафти для вітчизняних переробних підприємств.
Однак саме тепер українські заводи різко скоротили виробництво нафтопродуктів, відзначив аналітик компанії «UPECO» Олександр Сіренко. Саме це, за його словами, є головною причиною виникнення дефіциту пального у час посівної кампанії. А відтак - наступного його подорожчання.
Пан Сіренко повідомив, що готується зупинитися Лисичанський нафтопереробний завод, який входить у структуру «ТНК-ВР». Компанія «ТНК-ВР Коммерс» уже підготувала розрахунки і обґрунтування такого рішення. Нещодавно оголосив про намір знизити на 30% виробництво світлих нафтопродуктів Кременчуцький НПЗ. В цей самий час припинив випуск продукції Одеський НПЗ. Таким чином, у квітні бензин в Україні випускатимуть усього два підприємства - Шебелинський НПЗ та Кременчуцький (зі зниженим обсягом). І пальне доведеться завозити з-за кордону.
До речі, під тиском профспілок автоперевізників Кабмін відклав введення митних зборів на імпортні нафтопродукти. Про це повідомив міністр енергетики Юрій Бойко.
Прихований перерозподіл ринку?
Недовиробництво й адміністративне регулювання призведуть до радикальних змін ринку пального, вважає голова комітету Верховної Ради України з промислової, регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська. Багато постачальників змушені будуть піти, що спричинить монополізацію ринку кількома крупними гравцями, зазначає вона. Наслідком зниження конкуренції стане дефіцит і подальше зростання цін на пальне та поява більшого обсягу неякісних нафтопродуктів.
За словами глави парламентського комітету, «та ж політика, яка призвела до зникнення з полиць магазинів української гречки, сьогодні може стати причиною того, що з українських заправок зникне якісне пальне. Як бачимо з практики, все, до чого торкається влада, різко дорожчає або зовсім пропадає з продажу...»
Пані Королевська вважає, що стабілізувати ситуацію може тільки прозорість на ринку і зростання конкуренції. Голова комітету ВРУ підкреслила, що вона ініціювала створення в парламенті Тимчасової слідчої комісії для з'ясування причин росту цін на продукти харчування. На її думку, ця ж комісія має негайно зайнятися розслідуванням ситуації і на ринку нафтопродуктів.
А що тим часом робити автомобілістам? Кажуть, що експерти велосипедного ринку також прогнозують зростання цін на свій крам. Мовляв, через збільшення попиту