Згідно з наказом про щеплення Міністерства охорони здоров’я в Україні щеплення проводять за віком, за епідемічними показаннями для всього населення в ендемічних зонах і при загрозі епідемій, є рекомендовані щеплення для окремих професійних і соціальних груп населення, які наражаються на ризик зараження, є список необхідних щеплень за станом здоров‘я людей, хворих на певні хронічні захворювання, на ВІЛ-інфекцію.
Особливо важливо захистити від інфекційних хвороб дітей. Цього не зроблять ні загартування, ні добре харчування. Дитина отримує щеплення від десяти інфекцій — гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту. Проводять їх у поліклініці. Якщо дитина з якоїсь причини не отримала щеплення згідно з календарем, вакцинацію проводять за індивідуальним графіком.
Попри величезні здобутки в боротьбі з інфекційними захворюваннями, питання широкого застосування вакцин залишається складним. Користь кожної вакцини залежить від двох характеристик — імуногенності (здатності викликати утворення специфічних антитіл у захисній кількості) та реактогенності (побічні реакції й ускладнення). Технологія виробництва вакцин постійно удосконалюється, застосовуються сучасні методи очищення від баластних речовин, які власне і викликають побічні реакції. Процес утворення антитіл завжди супроводжується реакціями організму на збудника, котрий потрапляє в складі вакцини. Вони неминучі. Залежно від їх вираженості розрізняють поствакцинальні реакції й ускладнення. Реакція (почервоніння та ущільнення в місці введення вакцини, що зберігається дві-три доби, підвищення температури) може з’явитися у перші три дні у 80-90% щеплених. Це звичайна, нормальна реакція. Кількість сильних і середніх реакцій на АКДП не перевищує одного відсотка. Щоб запобігти ускладненням, лікарі мають правильно оцінити стан здоров’я людини перед вакцинацією, врахувати хронічні захворювання, протипокази до щеплень, оцінити придатність вакцини і правильно провести саме щеплення. Попри можливу побічну дію, користь від застосування вакцин незрівнянно вища за той ризик, якому піддається нещеплена людина. Краще запобігти, ніж захворіти.