Народний депутат Вадим Колесниченко розробив законопроект "Про протидію екстремізму", в якому пропонує законодавчо закріпити поняття "екстремізм" і ввести кримінальну відповідальність за екстремістську діяльність у вигляді позбавлення волі строком до п'яти років, передає "КоммерсантЪ-Украина".
Активісти, чиї заяви підпадають під сформульоване депутатом поняття, упевнені, що ініціатива спрямована на пригнічення революційного руху в країні.
На думку автора документу, екстремізмом слід вважати "діяльність фізичної особи або організації, спрямовану на насильницьке захоплення влади або незаконне втручання в діяльність органів влади, посягання на основи конституційного ладу і національної безпеки". А екстремістською діяльністю - "перешкоду законній роботі державних органів, органів місцевого самоврядування, виборчих комісій, громадських і релігійних об'єднань або інших організацій, посадовців вказаних органів,комісій, об'єднань або організацій, досконале із застосуванням насильства або загрозою його застосування".
Необхідність ухвалення такого закону пан Колесниченко пояснив зростанням екстремізму і тероризму у світі. "Та і у нас останнім часом спостерігаються подібні тенденції - наприклад, перекривають вулиці, відбуваються масові зіткнення з міліцією на мітингах", - заявив Вадим Колесниченко.
В якості способу боротьби з цим явищем документ передбачає винесення попередження громадської організації, діяльність якої визнана екстремістською. Відповідальними за дотримання цього закону пропонується призначити МВС і органи місцевого самоврядування. Попередження організації виноситиметься органами прокуратури.
Передбачено покарання і для окремих осіб, що беруть участь в діяльності екстремістських організацій. Зокрема, за участь або допомогу в діяльності такої організації - позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років.
Помітимо, що численні висловлювання різних громадських діячів прямо підпадають під дію запропонованого законопроекту. Так, в інтерв'ю газеті "Україна молода" член Конгресу українських націоналістів Микола Кохановський відкрито заявляв про необхідність революції в країні.
"Беремо усі будівлі, урядові структури, створюємо революційний уряд. Відразу ж з тих, що брали участь в штурмі (урядових будівель. - ред) формуємо національну гвардію", - говориться в інтерв'ю. Втім, пана Кохановського ініціатива Вадима Колесниченко не бентежить.
"Я закликав і закликатиму до національно-визвольної революції, оскільки це єдиний спосіб звільнити Україну від московського і олігархічного ярма, накинутого на неї людьми, подібними Колесниченко. Більше того, я не лише говоритиму, але і робитиму усе можливе для наближення цієї революції", - заявив пан Кохановський.
Схожої думки дотримується і глава громадської організації "Спильна справа", один з організаторів акцій протесту підприємців проти прийняття Податкового кодексу Олександр Данилюк. На його думку, влада, змінивши Конституцію 2004 роки, втратила легітимність. "Тому революція є єдиним шляхом зміни цього режиму. Народ має право на відновлення своїх прав і повернення демократії навіть зі зброєю в руках", - заявив пан Данилюк.
У червні президент Віктор Янукович вирішив, що реагувати на "екстремістські" рішення облрад поки що рано.
За підсумками засідання Ради регіонів у Криму тоді мало відбутися ухвалення підсумкової заяви, проект якої був розданий учасникам. Однак Янукович, закриваючи засідання, сказав, що цей документ варто відредагувати. "Що стосується пункту про аналіз рішень облрад, у тому числі екстремістських... Я думаю, час для цього (відкритої критики таких рішень) не настав", - сказав президент.
Віце-спікер Микола Томенко стверджує, що, за його інформацією, у МВС створено нові підрозділи, зокрема відділ з боротьби з екстремізмом і відділ з боротьби зі злочинними етнічними угрупованнями.