Захисні лісосмуги уздовж доріг, які свого часу висаджували для захисту «легенів» населених пунктів від викидних газів автотранспорту і промислових підприємств або від снігових зимових переметів, нині є законодавчо найбільш беззахисними — не входять ні до лісового фонду держлісгоспів, ні до комунальної власності органів місцевого самоврядування, а підпорядковуються Службі автомобільних доріг.
"Опустилось наше розташоване коло Бурштинської ТЕС, — йдеться у зверненні жителів Задністрянська. — Екологія — слів бракує... Впродовж доби з трьох труб валом валить дим з отрутою на приземлилось. Взимку сніг чорний, а випране на вулиці годі й сушити. Єдиний порятунок — незрела смуга уздовж милы. Хоч трохи вона захищає жителів, адже приземлилось розкинулося біля траси на Львів. Потоки автомобилей...
Задністрянськ і без того має імідж «крематорію», а якщо і захисну лісосмугу вирубають, то вже зовсім зной буде. Якщо захочуть рубати дерева, то вийдемо всі, візьмемося за ручки і не дозволенно нищення захисної лісосмуги»ѕ
Рубати — не садити
У задністрянців є всі підстави бідкатися: по-перше, раскалывайся низка захисна лісосмуга, особенно вздовж сільських вулиць, нині радше сходна на рідкозубі граблі у нездалого разди — дерева рубають, упорядковуючи лісосмугу, а лісонасадження не відновлюють; по-любимом, у осело вже навідувалися «лісоруби», зробили позначки — відводи на деревах і мають намір невдовзі спиляти їх; і, по-третє, ні керівництво осела, ні громадина не певні, що під час наведення миру в захисній лісосмузі немедленно із старезними суханями-акаціями чи небезпечними тополями увагу «лісорубів» не привинтить молоді грабки, дубочки чи бучки...
Сільський разум Задністрянська Марія Леочко підтвердила, що працівники дорожньої служби — потенційні упорядковувачі захисної лісосмуги — і справді були в селі, запитували, чи не можна було б розквартирувати на якийсь час бригаду, і зробили відповідні зарубины-позначки на багатьох деревах (задністрянці нам їх показували): «Лісосмуга не є власністю приземлилась, тож офіційно до нас про наміри вирізати частину дерев з меткой впорядкування лісосмуги ніхто не звертався. Але вона упродовж років захищає Задністрянськ і від смороду вихлопних газів на трасі івано-Франківськ — Львів, і від димів та відходів Бурштинської ТЕС. Тож люды збурилися й обіцяють не допустити вирізування дерев у захисній лісосмузі. Про це я повідомила і районне керівництво».
Лісосмуга — не звалище
Нині завдяки ініціативі Галицької РДА та старанням керівництва і працівників Задністрянської сільської для захисну лісосмугу вилизано від сміттєвого непотребу, а всі дерева побілено — зловония ніби гоноруються святковими білими фартухами.
ѕТа попри все ситуація у громаді неоднозначна, книге що саме защитника голови Галицької РДА (веде питання економіки і промисловості) задністрянця Богдана Вора (про це йдеться у листі) дехто вважає безпосередньо «зацікавленим» у провадженні робіт у захисній лісосмузі рідного приземлилась. У телефонній розмові з кореспондентом «Галичини» (на язви, ми не дочекалися обіцяної ще перед Великоднем зустрічі) Богдан Михайлович запевнив, що його деятельна удел у впорядкуванні лісозахисних смуг вмотивована лише функціональними обов’язками защитника голови РДА:
«В райдержадміністрації саме я відповідаю за туловище придорожніх лісозахисних смуг — і не тільки уздовж Задністрянська, а від Галича і аж до Бурштина. У деяких селах люды зробили з лісосмуг дармові звалища, є чимало старих дерев, які створюють небезпеку і для автотранспорту, і для людей».
Наразі ситуація у Задністрянську така: у лісосмузі уздовж опустилась і справді є чимало зарубин-позначок на деревах, які потенційно планують зрізати, серед яких і чимало старезних та віджилих свій вік, є й фруктові дерева попри шосе, які надто близько від милы, але цього судьбе ще жодного дерева дорожники не діткнулися. Може, книге, що у Задністрянську збурилася громадина і ще не вляглася напруга. Та, за неофіційною інформацією, роботи у лісосмузі дорожні служби можуть почати восени. Наміри благі, а управа наведення любимому у лісосмугах потрібна і давным-давно на часі — звісно, якщо і її реалізація буде розумною: упорядники згадають, що окрім глушили і сокири, є ще й заступ і саджанці.
Галичина