Почесний співробітник Центру астробіології в британському Кардіффі і голова Міжнародного комітету проти місії з доставки зразків з Марса Баррі ді Грегоріо заявив, що потрапляння земних мікроорганізмів на Марс може призвести до незворотних наслідків для його екосистеми.
Проект "Фобос-Ґрунт" передбачає спрямування зонда до супутника Марса Фобоса, посадку автоматичного апарата на поверхню супутника, взяття проб ґрунту і скерування їх назад на Землю.
Раніше повідомлялося, що на супутник Марса Фобос у капсулі міжпланетної станції "Фобос-Ґрунт" відправлять зразки російських і американських бактерій, повідомляє РИА "Новости".
Близько 60 зразків бактерій, тварин (мікроскопічних ракоподібних) і рослин. Коли мандрівники повернуться на Землю, дослідники зможуть з'ясувати, як вплинув на них трирічний політ у міжпланетному просторі. Зокрема, це дозволить отримати нові аргументи за чи проти гіпотези панспермії - можливості перенесення життя через космічний простір.
Однак ді Грегоріо різко виступає проти подібних експериментів, заявляючи, що таким чином унікальний талант людини забруднювати довкілля виходить за межі нашої планети.
У своїй статті, опублікованій в британському журналі New Scientist, науковець нагадує, що всі космічні держави в 1967 році підписали "Договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору". Цей документ, зокрема, наказує досліджувати космічний простір, Місяць та інші небесні тіла таким чином, щоб уникати будь-якого їх забруднення. Перші міжпланетні апарати справді ретельно стерилізували, проте потім цією процедурою стали нехтувати.
"Згідно з оцінками, близько 1 трильйона спор мікробів з космічних апаратів вже було розсіяно в околицях Марса", - заявляє ді Грегоріо, посилаючись на дослідження, опубліковане в 2005 році в журналі Advances in Space Research.
На його думку, російська місія "Фобос-Ґрунт" небезпечна подвійно, оскільки в міжпланетний простір вперше відправлять не спори, а живі мікроорганізми. "Якщо це не пряме порушенням договору про дослідження космосу, то що тоді це?" - запитує він.
Ді Грегоріо вважає, що ризик катастрофи космічного апарата, який може розбитися на поверхні Марса і випустити на волю земні мікроорганізми, надзвичайно великий: з 38 апаратів, спрямованих на Марс, досягли успіху тільки 19. Щонайменше три розбилися під час посадки.
Російські фахівці, які беруть участь у проекті "Фобос-Ґрунт" впевнені, що побоювання ді Грегоріо абсолютно безпідставні - жоден з живих мікроорганізмів міжпланетної станції не зможе "зійти на проміжній станції".
"Це відкидається", - сказав вчений секретар Інституту космічних досліджень (ІКД) РАН Олександр Захаров.
Він нагадав, що існує прийнята міжнародна процедура Рlanetary protection із захисту інших планет від земних мікроорганізмів, а Землі - від можливих мешканців інших планет.
За його словами, на поверхню Марса апарат не потрапить в будь-якому разі, він може тільки пролетіти повз Марс.
"Що стосується Фобоса - у нас планується м'яка посадка на Фобос, а потім він відлітає з Фобоса, бо ці капсули у повернутому апараті. Вони не залишаться там", - додав він.
Якщо гіпотетично припустити, що на Фобосі є мікроорганізми, то теоретично вони можуть потрапити на Землю, визнав Захаров, але навіть і в цьому випадку зроблено все, щоб цього не сталося.
Торік науковці отримані проби ґрунту з Марса. В результаті було встановлено, що на планеті раніше була присутня вода в рідкому вигляді, а також був виявлений лід. Крім того, на Марсі виявили солончакові ґрунти і корисні для рослин речовини.