Зі стартом 1 лютого нинішньої сесії Верховної Ради в українському суспільстві активізувалися дискусії щодо урядових намірів запровадити найближчим часом вільний продаж земель сільськогосподарського призначення. Поштовхом до цього став законопроект «Про ринок землі», який уже внесено на розгляд парламенту з тим, аби ухвалити його в першому кварталі, і який нині жваво обговорюють і неоднозначно оцінюють. Цей документ передбачає, крім усього іншого, що лише громадяни України зможуть купувати землю і набувати права власності на неї. І то лише фізичні особи, тоді як юридичним до продуктивних земель зась. Не матимуть права купувати її й іноземці...
Позитивний аспект закону в тому, що він передбачає створення Фонду земель сільгосппризначення (ФЗСГП), який буде підпорядковано Кабміну або ж Мінагрополітики та продовольства. «Якщо громадянин захоче продати землю, то мусить спершу повідомити про це представництво ФЗСГП, сусідів, місцеві органи влади та фермерів, які працюють у населеному пункті, де перебуває його земельний наділ, оскільки вони матимуть першочергове право на викуп землі. Якщо ж протягом місяця ніхто з них не зацікавиться тією пропозицією, то власник паю може продати землю кому захоче», — повідомив заступник голови Держагенції земресурсів Микола Калюжний.
Правда, за словами цього ж чиновника, торги тими землями можуть розпочатися не з 2012-го, як недавно він же ж і заявляв, але з 1 січня 2013 р. Бо ще, мовляв, потрібно провести інвентаризацію земель, прийняти низку урядових постанов, запровадити положення про Державний земельний кадастр та про зонування продуктивних земель, розробити законопроект про консолідацію тих площ... Втім, на владному Олімпі взяли такий серйозний темп з підготовки до старту ринку селянських паїв, ніби скасувати мораторій збираються уже в квітні чи липні. Власне, ще 22 грудня, коли Президент Віктор Янукович лише доручив Кабмінові підготувати в місячний термін законопроект «Про ринок землі», йшлося про те, що після його ухвалення буде започатковано продаж земельних наділів. А також, як повідомив міністр агрополітики та продовольства Микола Присяжнюк, глава держави вже доручив його відомству провести інвентаризацію колишніх колгоспних земель для підвищення ефективності їхнього використання. За його словами, вчені-аграрії «спрямовують основні зусилля» й на підготовку законопроекту про консолідацію розчленованих на паї сільськогосподарських земель.
Тим часом творці законопроекту «Про ринок землі» вже передбачили й обмеження площ земельних ділянок, якими може володіти один господар, для кожного регіону зокрема. Приміром, на заході та на Поліссі можна буде придбати в одні руки не більше 100 га, а на сході — і до двох тисяч гектарів. З огляду на цей рух у країні голови обласних рад Львівщини, Тернопілля й Івано-Франківщини, як заявив керівник Львівської облради Олег Панькевич, вимагатимуть розглянути на найближчих засіданнях Консультативної ради з питань місцевого самоврядування при Верховній Раді і питання земельних перетворень у державі.