Науковці вперше продемонстрували омолодження всього організму тварин, які страждають на передчасне старіння, за допомогою активації особливого ферменту в клітинах їхніх тканин. Подібний метод можна використати і для запобігання старінню у людей, повідомляється у статті дослідників, опублікованій в журналі Nature, передає РИА "Новости".
Автори публікації продемонстрували ефект блокування роботи ферменту теломерази з подальшим його "увімкненням" у спеціально виведеній генетично лінії мишей.
Функцією теломерази в клітині є подовження кінцевих ділянок хромосом, так званих теломер. Останні зменшуються в довжині при кожному новому поділі клітини, а тому після досягнення ними певної довжини подальшого поділу не відбувається, і клітина відмирає. Протікання цього процесу у всіх тканинах організму і викликає старіння.
З цієї причини використання теломерази для подовження теломер може стати інструментом істотного продовження життя у людей. Дослідження останніх десятиліть показали, що теломери є набагато складнішими компонентами клітин, аніж вважалося раніше, і просте їх подовження з метою продовження життя може викликати негативні побічні ефекти.
У своїй роботі група науковців під керівництвом Рональда Де Піно наочно продемонструвала, що примусовий запуск роботи теломерази в клітинах тканин може бути використаний для боротьби з людськими недугами, пов'язаними не з природним, а з передчасним старінням організму - хворобою Альцгеймера і серцевими захворюваннями. Також за допомогою теломер можна запобігти віковим змінам шкіри і волосяного покриву.
Крім того, як чоловіки, так і жінки зможуть значно довше зберігати здібність до народження потомства. Збільшення тривалості здорового життя допоможе державі значно скоротити витрати на охорону здоров'я, а сім'ям - понизити тягар турботи про своїх старих родичів, пояснює фахівець.
Дослідники вивели спеціальну генетичну лінію мишей, у яких робота теломерази була заблокована, проте могла бути знов активізована під дією певної хімічної речовини. В ході експерименту науковці показали, що укорочення теломер у таких тварин протікає надзвичайно швидко, при цьому самі миші дуже швидко старіють, втрачають репродуктивну функцію і страждають на цілий набір старечих хвороб, серед яких остеопороз, діабет і деградація нервової тканини.
До свого здивування, науковці виявили, що "включення" роботи теломерази у тварин, що вже досягли зрілості, дозволяє обернути багато з цих процесів навспак. Так, тварини в ході експерименту відновили репродуктивну функцію, а їхні органи - печінка, селезінка, кишечник та інші - оновилися зі свого дегенеративного стану. Про те, що у такий спосіб можна прискорювати або уповільнювати процес старіння, науковці знали й раніше. Справжнім потрясінням стала саме здатність повертати старіння назад.
На думку Де Піно, ця робота показує, що активізацію теломерази можна застосовувати для лікування рідкісних захворювань у людей, пов'язаних з передчасним старінням, і, ймовірно, для розвитку методик омолоджування людського організму.
Сам доктор Де Піно пояснює експеримент з мишами в людському вимірюванні: "Уявіть собі, що сорокалітня людина, яка виглядала так, ніби їй було за 80, почала виглядати і відчувати себе на 50".
До 2025 року близько 1,2 млрд людей переступлять 60-річний рубіж, що приведе до зростання ракових, серцево-судинних захворювань, а також хвороби Альцгеймера у всьому світі. Тому людство зіткнеться з вагомим тягарем турботи про літніх людей. "Але вперше старіння вдалося обернути назад. Це означає, що ми можемо омолодити старі органи", - стверджує винахідник.
Утім, експерти вважають, що дія на природні процеси старіння за допомогою активізації теломерази може бути небезпечна через негативні наслідки, і навіть розвиток ракових захворювань, оскільки роль теломер в організмі на сьогодні остаточно не встановлено. До того ж навряд чи один препарат може дати раду всебічному старінню. "Безліч механізмів бере участь в процесі старіння. Отже, хоч ми й думаємо, що теломери важливі, у грі задіяно й інші чинники", - сказав доктор Де Піно.
Доктор Стівен Артанді, експерт з теломер зі Стенфордського університету, назвав роботу колеги "красивою", але попередив, що до розробки засобу від старіння пройде більше десяти років.
Теломери - кінцеві ділянки хромосом. Це крихітний біологічний годинник, який захищає хромосоми від пошкоджень. З часом теломери коротшають, що посилює небезпеку набуття організмом хвороби Альцгеймера. Врешті-решт вони скорочуються до такого ступеня, що клітини гинуть.
У 2009 році за відкриття механізму захисту хромосом теломерами Нобелівську премію з медицини отримали троє американських фахівців - Елізабет Блекберн, Керол Грейдер і Джек Шостак.