У Минулі вихідні на карпатських схилах проходив один з етапів Кубка Європи з фрістайлу - популярного олімпійського виду спорту, який сміливо можна назвати «медальним» для України. Спортсмени чотирьох країн змагалися у дисципліні «лижна акробатика», демонструючи своє вміння стрибати з трампліна із віртуозним обертанням у повітрі.
Престижні змагання в рамках серії етапів Кубка Європи з фрістайлу («лижна акробатика») проводяться в Україні вже другий рік поспіль. Дебютна континентальна першість відбулася березні 2010-го і залишила дуже позитивні враження в учасників, тренерів, судів, а найголовніше - представників Міжнародної організації з лижних видів спорту, які й надали нашій країні шанс заявити про себе як про одну з провідних країн світу у фрістайлі.
Домашні успіхи
І справді, наші фрістайлісти, незважаючи на фінансові негаразди і відсутність в Україні відповідних умов для підготовки, з кожним новим змагальним сезоном відчутно додають у результатах на міжнародних та європейських змаганнях. За прикладами далеко ходити не будемо. На вищезгаданому цьогорічному етапі Кубка Європи, що у вихідні успішно завершився на ТК «Буковель», українська збірна на правах господарів зібрала солідний доробок з восьми нагород (чотири першості), серед яких три «золота». У змаганнях чоловіків двічі не було рівних Олександру Абраменку з Миколаєва, а у жінок тріумфувала Ольга Полюк з Рівного. Вдалими результатами потішила і досвідчена Надія Діденко з Івано-Франківська. У перший змагальний день вона зупинилася за крок від призового подіуму (не вистачило усього 7 балів). Проте учасниця Олімпіади у Пекіні відігралася на другий день, виборовши срібну нагороду.
Вдалий сезон
Власне, «буковельський» етап Кубка Європи фактично підвів риску під змагальним сезоном 2010-2011. Українські спортсмени і тренери збірної правомірно можуть вважати його успішним, адже саме в період з грудня до березня наші збірники здобули три вагомі нагороди на етапах Кубка світу, а також вперше в історії піднялися на подіум Чемпіонату світу. Мова тут йде насамперед про лідера збірної України Ольгу Волкову з Миколаєва, яка здобула дві нагороди Світового кубка (2 і 3 місця), а також історичну «бронзу» Чемпіонату світу в американському Дір Валлей. Вдалим може вважати для себе сезон, що минає, і прикарпатська фрістайлістка Надія Діденко, яка посіла високе сьоме місце у загальному заліку Кубка світу, взявши участь у семи престижних етапах (найвищий результат - четверте місце у Москві). Непогано провів сезон і найкращий на сьогодні прикарпатський фрістайліст Сергій Лисянський, який двічі фінішував у топ-10 світового і європейського Кубків. Щоправда, у середині лютого 25-річний спортсмен травмувався, відтак зараз проходить період реабілітації.
Робота над помилками
«Роботою всіх спортсменів у цьому сезоні я задоволена, - розповіла головний тренер збірної України з фрістайлу Юлія Фоміних. - Головне, що є перспектива для зростання результатів. Приємно було побачити представників України на подіумі Кубка світу». За словами наставниці нашої команди, нинішній рік є базовим, з прицілом на Олімпійські ігри-2014, що пройдуть у російському Сочі. Цікаво, що медалей олімпійського ґатунку українська збірна ще не мала. Досі найкращим результатом було п'яте місце Станіслава Кравчука на Іграх-2002 в американському Солт-Лейк-Сіті. А ось Олімпіада у Ванкувері не додала особливого оптимізму нашим шанувальникам спорту. Серед чоловіків найкращим був Кравчук - 19-й, а серед жінок - франківчанка Надія Діденко, 13-та. «В акробатиці завжди цінувалася чистота виконання елемента, - каже Юлія Фоміних. - Людина, яка кострубато стрибає навіть чотири сальто, ніколи не виграє у того, хто ідеально зробив потрійне з піруетами на снігу. Тому ми зараз зробили крок назад, відпрацьовуємо чистоту виконання елементів. Проаналізувавши результати, ми прийшли до висновків, що наші спортсмени найбільше втрачають не в техніці виконання, не у формі стрибка, а саме у приземленні. Це не дозволило гідно виступити на Олімпіаді».
Андрій МЕНІВ
Кубок Європи з фрістайлу (акробатика)
4-5 березня 2011. Офіційні результати:
04.03.2011. Жінки (9 учасниць)
1. Анна Гуськова (Білорусь) - 158,11 балів
2. Ольга Полюк (Україна) - 153,42
3. Ольга Волкова (Україна) - 150,14
4. Надія Діденко (Україна) - 143,29
...8. Надія Мохнацька (Україна) - 101,06
04.03.2011. Чоловіки (17 учасників)
1. Олександр Абраменко (Україна) - 191,50
2. Евнер Аблаєв (Україна) - 189,29
3. Руслан Аблатіфов (Казахстан) - 182,60
05.03.2011. Жінки (8 учасниць)
1. Ольга Полюк (Україна) - 154,05
2. Надія Діденко (Україна) - 125,99
3. Анна Гуськова (Білорусь) - 119,53
...7. Надія Мохнацька (Україна) - 104,29
05.03.2011. Чоловіки (17 учасників)
1. Олександр Абраменко (Україна) - 186,42
2. Руслан Аблатіфов (Казахстан) - 176,60
3. Микола Пуздерко (Україна) - 168,05
До теми
Лижна акробатика на Прикарпатті
Фрістайл вперше з'явився в Івано-Франківську у 1994 році, коли на базі ДЮСШ «Олімп» було відкрито відповідне відділення, яке склали з групи спортсменів-гімнастів СДЮШОР №1. Першими тренерами відділення стали Данилов Костянтин Юрійович та Риптик Любов Іванівна, які разом розпочали цю справу в Івано-Франківську. Сьогодні у нашому місті на відділенні фрістайлу працюють чотири тренери, які займаються в середньому з 25-30 спортсменами різних вікових категорій - від груп початкової підготовки до навчально-тренувальних груп вищої спортивної майстерності. Спортсмени тренуються на базі Коледжу фізичного виховання, де ведеться рухова підготовка, вивчення елементів для безпосередніх занять з фрістайлу. Потім тренери відбирають найкращих і ставлять їх на лижі. Основне місце, де проводяться навчально-тренувальні збори, змагання юнаків та юніорів, - це спортивна база «Заросляк» (Ворохта).
Фрістайл (лижна акробатика)
Зимовий олімпійський вид спорту, різновид фрістайлу, в якому спортсмени із спеціально спрофільованого трампліна здійснюють серію з двох різних за складністю стрибків.
Трампліни. Спортсмени стрибають з трьох видів трамплінів: великий (потрійний) - висота 4,05 м, нахил 70 градусів; середній (подвійний) - 3,5 м, 65 градусів; малий (сальтовий) - 2,1 м, 55 градусів. Гора приземлення повинна бути покрита рихлим снігом.
Стрибок. Для найкращого виступу спортсмени мають ретельно розраховувати свою швидкість залежно від стану снігу і вітрового режиму. При виконанні потрійних сальто спортсмени відштовхуються зі швидкістю близько 70 км/год.
Оцінювання. Бали нараховуються за техніку відриву від трампліна (20% від оцінки), фігуру у польоті (50% від оцінки) і приземлення (30% від оцінки).