Появу людини на Землі було спровоковано природними катаклізмами, що почалися через космічне "бомбардування", стверджує британський геолог Тед Нілд. 470 млн років тому гігантський астероїд, що розташовувався між Марсом і Юпітером, розпався на шматки, які протягом 10 млн років падали на нашу планету. У результаті, на думку Нілда, багаторазово прискорилася біологічна еволюція і з'явилися нові форми тварин, пише NEWSru.com з посиланням на газету The Sunday Times.
"Дослідження показують, що близько 470 млн років тому Земля опинилася під ударами метеоритного поясу. Це призвело до значного збільшення різноманітності живої природи", - заявив Нілд.
В основі його погляду на еволюцію лежать роботи шведського науковця Біргера Шмітца, який в ході вивчення кам'яних порід з різних районів світу виявив, що саме на даний період припадає 100-разове збільшення кількості метеоритів, які впали на поверхню Землі, порівняно із середніми історичними показниками.
Вперше своїх висновків Шмітц дійшов, вивчаючи скам'янілості в рідній Швеції, але потім він відвідав Китай та інші країни, і там знайшов підтвердження так само різкому росту кількості метеоритів у певний період часу. Згідно з висновком Шмітца, бомбардування тривало близько 10 млн років, при цьому особливо інтенсивно - впродовж 2 млн років.
Діаметр самого астероїда становив, можливо, кілька сотень кілометрів. Він розбився на безліч осколків, середній розмір яких, у свою чергу, міг доходити до 10 км. Астероїд такого ж розміру, як вважається, знищив динозаврів, зазначив Нілд.
Після таких природних катаклізмів на Землі відбулося поки що незрозуміле прискорення еволюції, позаяк доти життя на планеті вирізнялося примітивними і нечисленними організмами. Шмітц і Нілд вважають, що метеоритне бомбардування та підвищена небезпека змусили природу шукати варіантів для збереження біологічного життя за рахунок створення більш численних і різноманітних форм, зокрема предків динозаврів, ссавців і риб. До того ж клімат і геологічна структура Землі змінилися. У підсумку, на думку науковців, усі ці процеси привели до появи людини.
Геологічні відкладення показують, що до моменту початку цього безпрецедентного "бомбардування" еволюція живих організмів перебувала в стані затишшя. Кембрійський період, який характеризувався появою тварин з панцирами, був відзначений за 80 млн років до цього. Живі організми здебільшого жили у воді, та їх видів було не так і багато. Іншою була й будова Землі: основний масив суші був сконцентрований у Південній півкулі в складі гігантського суперконтиненту, який учені називають Гондваною.
Прихильники цієї теорії, нагадуючи про традиційну думку, яка вбачає в падінні метеоритів і астероїдів причину зникнення численних видів тварин і рослин, кажуть, що це справді так. Але до моменту початку метеоритного бомбардування на Землі було не так багато видів живих організмів, які могли б бути знищеними нею. "Все значно складніше, ніж здається", - зазначив у цьому зв'язку Нілд.
Вперше новий погляд на можливі наслідки бомбардування Землі метеоритами, що сталося 470 млн років тому, висловив у 2007 році Шмітц. У найближчі тижні виходить книга Нілда, названа "Incoming!", В якій наводиться детальна аргументація на користь цієї теорії.
Деякі фахівці також вказують, що з метеоритами та астероїдами на Землю з космосу могли бути занесені хіміко-біологічні сполуки, які прискорили еволюцію і створили нові види організмів.
Американські науковці встановили, що складні форми життя на Землі - рослини, тварини і людина - зародилися завдяки одиничній події, що сталася 1,9 млрд років тому.