Болюче питання для українського суспільства - пенсійну реформу - 16 лютого обговорювали у Верховній Раді на спеціальних парламентських слуханнях. У сесійній залі, щоправда, народних депутатів було небагато. Натомість тут зібралися представники фондів страхування, чиновники, які працюють у соціальній сфері, пише "Україна молода" в статті Марини Ткачук "Працюйте довше - отримуйте більше?".
"Куратор" пенсійної реформи Сергій Тігіпко не приховує: "Альтернативи реформі немає". У нашій державі, за словами Сергія Тігіпка, - небачена армія пенсіонерів: один працівник уже годує одного пенсіонера (загалом же українських пенсіонерів - 13 млн 700 тис). При цьому 65 відсотків наших пенсіонерів одержують пенсію менш ніж тисяча гривень. Натомість тих осіб, які одержують пенсійні виплати понад 10 тис грн щомісяця, - 3 800 осіб.
Дірка в бюджеті Пенсійного фонду, за словами Тігіпка, у 2010 році становила 34,4 млрд гривень. На 2011 рік, щоправда, урядовці прогнозують фантастичний для виконання борг - 18 мільярдів. Але пан Тігіпко уточнює: це якщо реформу розпочати. А інакше, мовляв, борги з виплати пенсій не за горами - вже тепер є складнощі з виплатами.
Сергій Тігіпко запевняє: нинішня влада буде активно працювати над легалізацією заробітної плати. Буде, мовляв, посилено відповідальність за зарплати в конвертах, змінюватимуть і трудове законодавство. А ще уряд Януковича-Азарова хоче активно займатися соціальною рекламою (це замість братися до справжнього реформування). Сергій Тігіпко та його команда прагнуть стимулювати українців працювати довше.
А от уповноважена ВР з прав людини Ніна Карпачова у своєму виступі була налаштована критично: в Україні темпи зростання пенсій уп’ятеро менші, ніж темпи зростання зарплати. Кожен п’ятий пенсіонер мусить працювати, і люди обурюються несправедливим нарахуванням пенсій. А замість того, щоб змінювати цю систему, влада бореться з підприємцями на Майдані арештами та влаштовує обшуки.
Відділ економіки газети "Известия в Украине" зазначає, що є вірогідність, що реформа буде менш болючою, аніж передбачалося. Адже вся дискусія в парламенті звелася до того, що система пенсійного забезпечення вимагає реформування. Розходяться політики тільки в способах, що активно використовується для взаємної критики. Пенсійна реформа завдяки її непопулярності серед населення стала чудовим майданчиком для опозиції, що критикує дії влади. А декілька фракцій навіть анонсували внесення своїх варіантів законопроектів як альтернативи документу, представленому урядом наприкінці минулого року, мовитися в статті "Пенсія строгого режиму".
Раніше експерти неодноразово відзначали, що підвищення пенсійного віку дасть лише умовну економію бюджету. Тільки близько 500 млн грн щороку, тому такий крок у реформі - не найефективніший.
Голова місії МВФ, яка перебуває в Україні, Танос Арванітіс заявив, що Кабмін йому пообіцяв - реформа почнеться з березня 2011 року. А значить, ось-ось парламент має схвалити відповідний закон, зазначають Дмитро Коротков і Олександр Панченко в статті "Реформа пенсій: старт у березні" для газети "Сегодня".
Володимир Литвин вже почав артпідготовку, опублікувавши в парламентській газеті "Голос України" статтю на підтримку реформи. Раніше спікер Верховної Ради не палав бажанням віддавати голоси своєї фракції за підвищення пенсійного віку, але, мабуть, на Банковій знову знайшлися аргументи для сивоголового політика. І це означає, що проходження реформи гарантовано: її не підтримають комуністи, але фракції Партії регіонів і Блоку Литвина дають разом 200 голосів, а решту 26 назбирають серед 49 позафракційних. 20 позафракційних, до речі, вчора об'єдналися в групу "Реформи заради майбутнього" на чолі з екс-"бютівцем" Ігорем Рибаковим - і вже сама назва групи свідчить, що за реформу вони напевно проголосують.
Після тривалої доповіді на тему "Чому реформа необхідна" віце-прем'єр Тігіпко повідомив, що у робочої групи є пропозиції щодо зміни вже опублікованого проекту реформи. Але чи схвалить їх Кабмін, стане ясно, найпевніше, наступного тижня: за інформацією видання, проект затверджуватимуть в уряді 22 або 23 лютого - з тим, щоб парламент почав розгляд реформи 1 березня.
Видання зазначає, що робоча група з розробки пенсійної реформи запропонувала змінити терміни запровадження пенсійного віку для чоловіків держслужбовців: у законопроекті це пропонується робити з 1 січня 2014 року протягом чотирьох років, Тігіпко пропонує зробити це з 1 січня 2013 року й відразу, не розтягуючи в часі. Також пропонується розширити категорію тих, хто отримує при виході на пенсію 10 пенсій одноразової допомоги: зараз це стосується держслужбовців і військовослужбовців, пропонується платити також лікарям і вчителям. При цьому такі виплати всім категоріям робитимуться не з Пенсійного фонду, а з держбюджету.
Також максимальну пенсію пропонують обмежити 10 мінімальними (тобто 7500 грн), причому це обмеження має торкатися і тих, хто вже зараз отримує більше (для цього потрібно зробити новий запит до Конституційного суду, який заборонив таке обмеження).
Крім того, робоча група збирається розтягнути збільшення терміну вислуги військовослужбовців з 20 до 25 років на 10 років замість 5, як в законопроекті зараз - тобто підвищувати щороку вислугу на півроку. Всі пенсії, окрім трудових (тобто тих, що призначаються за спецзаконами держслужбовцям, прокурорам, науковцям) виплачуватимуть тільки після досягнення пенсійного віку. Це не стосується силовиків (МВС, СБУ, МНС і Генпрокуратура) - їм лише збираються поступово, протягом 2011-2015 років, збільшити термін вислуги, що дає право на пенсію, з 20 до 25 років.
Слід зазначити, що мінімальний стаж (з якого сплачено внески до Пенсійного фонду) для призначення пенсії за віком підвищать з 20 до 30 років для жінок і з 25 до 35 років для чоловіків. Тобто, тільки за наявності такого стажу людина матиме право на пенсію не нижче мінімальної. Ті, у кого немає мінімального стажу, вказаного в пункті 2, отримують соціальну пенсію - 50% мінімальної. Але і для її отримання мінімальний стаж підвищать з 5 до 15 років. При цьому чоловіки отримуватимуть таку пенсію з 63 років, жінки з 58 років. Ті, у кого немає навіть стажу в 15 років, не отримуватимуть взагалі нічого.
Накопичувальний рівень пенсійної системи, коли пенсія безпосередньо залежить від зарплати, почне працювати з 2013 року. До цього терміну Кабмін сподівається ліквідувати дефіцит ПФ. Суть: у працівника з'явиться персональний рахунок, куди працедавець щомісяця переказуватиме частину нарахувань на його зарплату. Виходить, хто більше заробляє, у того буде більша персональна надбавка до пенсії.
Особові рахунки хочуть запровадити для тих, кому на 1 січня 2013 року виповниться менш ніж 35 років, решта отримають, як і тепер, із "загального казана", адже вони не встигнуть накопичити значну суму. Планується, що під час запровадження особових накопичувальних рахунків працівників у перший рік на них надходитиме 2% нарахувань на зарплату, щороку підвищуватиметься на 1%, поки не дійде до 7%. Зараз усі 37% нарахувань йдуть у "загальний казан" ПФ.