Комунікаційна компанія «Ютім», як повідомив на прес-конференції її директор Тарас Гурик, продовжуватиме розвивати бездротовий інтернет в Івано-Франківську за технологією Wi-Fi власним коштом. Навіть попри те, що депутатський корпус міської ради попереднього скликання, тричі розглядаючи це питання в сесійній залі, так і не прийняв, як сподівалася команда «Ютім», програми, яка б стимулювала технологічні компанії спільними зусиллями покрити обласний центр точками доступу Wi-Fi до всесвітньої інформаційної мережі.
Т. Гурик не приховував того, що був вражений, коли під час підготовки до монтажу базової станції Wi-Fi до працівників компанії звернувся літній, років 70, чоловік із проханням встановити її таким чином, щоб вона забезпечувала безпровідний доступ до інтернету і в дворі його будинку. «Своє прохання він аргументував тим, що до нього в гості приїжджають його колеги, які, як і він, уже давно мають смартфони і хотіли б користуватися час від часу інтернетом, — розповів Тарас Зіновійович. — Впевнений, що ще через рік тисячі іванофранківців ходитимуть з iPhone, iPood, ноут- та нетбуками, кишеньковими персональними комп’ютерами і телефонами, в яких самі виробники вже заклали можливість через точки доступу Wi-Fi під’єднуватися до Інтернету».
З огляду на ці перспективи компанія «Ютім» почала розвивати бездротовий інтернет в Івано-Франківську попри те, що він не є дешевим. Зокрема, одна лишень ліцензія за використання частотного зв’язку обійшлася у 120 тис. грн. Ще одним нюансом застосування Wi-Fi-технологій є те, що сигнал, який подають базові станції, на відміну від «вишок» мобільного зв’язку, є слабким і, за найкращих умов, його можна приймати на відстані всього 400-500 метрів. Тож щоб «накрити» все місто, необхідно встановити чимало базових станцій, кожну з яких також слід належним чином оформити і за кожну заплатити в Національній комісії регулювання зв’язку, та самих точок доступу Wi-Fi.
Розпочавши реалізовувати цей проект, фахівці компанії «Ютім» звернулися до влади з проханням про підтримку. Не фінансову, як підкреслив Т. Гурик, а організаційну. Тарас Зіновійович має на увазі насамперед те, що у власності міста є значна кількість об’єктів комунальної власності, які в першу чергу можна було б використовувати для розташування базових станцій і точок доступу Wi-Fi. А також, якби міська рада прийняла спеціальну програму розвитку бездротового інтернету, то до цієї роботи, на його переконання, долучилися б і інші технологічні компанії міста, і тоді, власне, можна було б зробити прорив — максимально «накрити» обласний центр мережею точок бездротового доступу до всесвітньої інформаційної мережі.
Ідею компанії «Ютім» підтримав міський голова Віктор Анушкевичус та міськвиконком — і попереднього, і вже нинішнього складу. Однак депутати міської ради попереднього скликання, як вважає Т. Гурик, недостатньо вникли у зміст пропозиції компанії. Тричі розглядаючи це питання, вони зрештою дійшли висновку, що для розвитку бездротового Інтернету слід залучити виконавця на конкурсних умовах.
На наш погляд, така вимога була б абсолютно логічною, якби міська рада виступала замовником цього проекту і, відповідно, його повністю фінансувала. Але насправді всю мережу компанія «Ютім» будує власним коштом. і вже встановила 90 секторних антен та понад 30 точок доступу Wi-Fi — орієнтовно 20 у центрі Івано-Франківська та ще 15 — у житлових мікрорайонах. Більше того, цей проект «Ютіму» частково є комерційним, а частково соціальним — доступ до інтернету, щоправда на невеликій швидкості — 128 кілобіт за секунду, компанія надає всім жителям і гостям міста безплатно. Лише за швидкісний і відповідно високоякісний бездротовий інтернет користувачам доведеться платити.
— Просто ми працюємо в цьому місті й зацікавлені, щоб його жителі мали всі ті блага цивілізації, якими користуються жителі міст у розвинутих країнах, — наголосив Тарас Зіновійович.
На його погляд, в цій ситуації рекомендація депутатів, по суті, означала б проведення конкурсу серед комунікаційних компаній на право роздаванняѕ безоплатного Інтернету. А це аж ніяк не логічно. Тож, за словами Т. Гурика, компанія «Ютім» наразі продовжить самотужки розвивати бездротовий Інтернет в Івано-Франківську: «У наших найближчих планах — довести до 100 загальну кількість точок доступу Wi-Fі».