Антимонопольний комітет України (АМК) зобов’язав 40 найбільших птахофабрик утриматися від встановлення економічно необґрунтованих оптово-відпускних цін на курячі яйця у період Великодніх свят. Про результати розгляду вимог Комітету підприємства мають повідомити у десятиденний термін, повідомила прес-служба АМК.
Вимоги висунуто, зокрема, до ПАКзОВ "Авангардко Інвестментс Паблік Лімітед", ТОВ "Бориспіль Агро Трейд", ТОВ "Інтер-Запоріжжя", ЗАТ "Птахофабрика "Київська", ЗАТ "Агрофірма "Березанська птахофабрика", ВАТ "Тернопільська птахофабрика", ТОВ "Отрадівська птахофабрика", СТОВ "Комінтернівська птахофабрика", ТОВ "Птахофабрика "Крупець" і АТЗТ "Лисичанська птахофабрика".
Учасники цього ринку повинні також сприяти укладенню прямих контрактів щодо реалізації курячих яєць з підприємствами роздрібної торгівлі.
Так, протягом третьої декади березня ц.р. вартість курячих яєць у переважній більшості регіонів України зросла. За поясненнями виробників продукції, на це вплинуло збільшення витрат на комбікорм для годування птиці.
Проте, як встановив Комітет, протягом січня – березня ц.р. середні ціни на фуражне зерно, соняшниковий і соєвий шроти, готові комбікорми для птиці суттєво не змінювалися.
Отже, для значного підвищення учасниками ринку оптово-відпускних цін на курячі яйця протягом вказаного періоду не було економічно обґрунтованих підстав.
"У зв’язку з підвищеним попитом на курячі яйця у період Великодніх свят необхідно забезпечити стабільну цінову ситуацію на цьому ринку. З відповідними вимогами Антимонопольний комітет звернувся до найбільших птахофабрик. Ми сподіваємося, що учасники ринку курячих яєць усвідомлюють свою соціальну відповідальність перед громадянами та виконають висунуті Комітетом зобов’язання, а також безумовно дотримуватимуться вимог конкуренційного законодавства у подальшій діяльності", – зазначила з цього приводу заступник голови комітету Олена Чернілевська.
Слід зазначити, що в Україні, де щойно минув ажіотаж навколо гречки, зникає пшоно. На сході країни його майже немає, а в решті регіонів ціна зросла на 80-90 копійок, досягши 10-12 грн за кіло (минулої осені було 7-8 грн), причому товару на полицях стало менше, ніж раніше.
На думку експерта консалтингової компанії "ААА" Марії Колесник, попит на крупи - замінники гречки (овес, пшоно, горох, рис) за 3-4 місяці поступово зріс у зв'язку з тим, що сама гречка подорожчала, і цим скористалися торговці.
"Простий спосіб підняти продажі й одночасно ціни - організувати невеликий дефіцит, а потім викинути товар на прилавок, - говорить Колесник. - Продавці це засвоїли на прикладі з гречкою і цукром. При цьому покупці вже не дивляться на те, що кіло продукту коштує на 30-50 коп більше, ніж раніше, головне, що він є. Хоча набирати про запас ні пшоно, ні, наприклад, вівсянку, не раджу - зіпсується".
Директор інформаційної компанії "ПроАгро" Микола Верницький стверджує, що попит на пшоно зріс через дефіцит його в Росії - там його продають (в перерахунку на гривні) по 18-20 грн за кіло, тому його почали вивозити в РФ.
У той же час ажіотаж навколо гречаної крупи спав. Як показав моніторинг, крупу можна купити не скрізь, але вона є вже у багатьох магазинах. Ціна - від 18 до 22 грн за кіло, але найчастіше - близько 19 грн.