Антимонопольний комітет зажадав від "Київстару" скасувати підвищення тарифів, заявивши, що у разі відмови застосує до оператора жорсткі фінансові санкції. Досі комітет не втручався в тарифну політику мобільних операторів, але формально претензії можуть бути пред'явлені практично всім гравцям, говорять юристи, пише "КоммерсантЪ-Украина".
Антимонопольний комітет (АМКУ) вчора, 29 березня, розповсюдив заяву з вимогою до найбільшого оператора мобільного зв'язку - "Київстару" - утриматися від підвищення тарифів. В.о. голови АМКУ Олександр Мельниченко, чиї слова цитуються в заяві, зазначив, що інакше комітет ініціює розгляд щодо дотримання компанією конкурентного законодавства і застосує жорсткі санкції. Подробиці в АМКУ не повідомили - голова прес-служби відомства Богдан Якимюк прийняти запит відмовився.
Раніше "Київстар" оголосив про підвищення з 30 березня вартості дзвінків у ряді тарифних планів передплачених послуг. Зокрема, абоненти популярного тарифу "Багато розмов" повинні поповнювати рахунок раз на 25 днів, а не раз на місяць. У разі недотримання цієї умови внутрішньомережеві дзвінки абонента тарифікуватимуться по 35 коп/хв замість 20 коп/хв.
Переглянуті у бік здорожчання тарифи "Дзвони всім", "Djuice Безлім" і "Djuice Безлім + Музика"; на 15-20 коп збільшилася вартість хвилини дзвінка у ряді регіональних спецтарифів. Крім того, відчутно подорожчав роумінг. Плата при дзвінках в країни СНД підвищилася з 7 до 10 грн/хв, в країни Європи і Північної Америки - з 12 до 15 грн/хв, в інші країни світу - з 17 до 25 грн/хв.
Збільшення тарифів в компанії пояснюють бажанням не допустити падіння ринку у фінансовому вираженні. "Втрата ринку в грошах загрожує державі зниженням податкових надходжень, - говорять в прес-службі оператора.- Щоб цього не допустити, нам необхідно підтримувати рівень свого ARPU (дохід з абонента в місяць) хоч би на колишньому рівні". Коментувати лист АМКУ в "Київстарі" відмовилися, зіславшись на те, що поки не отримали його.
Подібні претензії можуть бути пред'явлені не лише "Київстару" - мобільні оператори регулярно змінюють тарифи, зазначають аналітики. Наприклад, "Астеліт" недавно впроваив в одному з тарифних планів щохвилинну тарифікацію, а "МТС-Україна" збільшила вартість SMS-повідомлень. За словами заступника директора GFK Ukraine Гліба Вишлинського, торік оператори боялися збільшувати ціни, а зараз, коли інфляційний тиск посилився і намітилася тенденція пожвавлення економіки, вони відреагували підвищенням тарифів.
Досі АМКУ не регулював тарифи на мобільний зв'язок, хоча формально повноваження для цього у комітету є, говорить партнер юридичної фірми Astapov Lawyers Андрій Астапов. "Їхня діяльність підпадає під поняття колективної монополії, для визначення якої, згідно з законом "Про захист економічної конкуренції", достатньо, щоб три компанії займали мінімум 50% ринку", - зазначає він.
Але поки заява АМКУ більше схоже на попередження. "У листі АМКУ не вказані конкретні порушення", - підкреслює Вишлинський. "Використані в листі формулювання означають, що АМКУ ще не завершив перевірку, за наслідками якої може бути ініційоване розслідування", - упевнений партнер юридичної фірми "Ільяшев і партнери" Роман Марченко. Проте, якщо розслідування все-таки буде ініційовано, "Київстар" можуть оштрафувати на суму до 10% річного обігу.
Як повідомлялося, українські оператори продовжують надавати користувачам неповну інформацію про вартість послуг, використовуючи так звані "нульові" тарифи, вважають в Національній комісії регулювання зв'язку (НКРЗ). Згідно з прес-релізом регулятора, він передав відповідні зразки рекламної продукції операторів на розгляд Антимонопольному комітету України.