Країни "Великої вісімки" (G8) можуть зробити загальний внесок на реалізацію "чорнобильських проектів" у розмірі 332,8 мільйонів євро. Про це планується повідомити в ході донорської конференції зі збору коштів, яка пройде у вівторок, 19 квітня, в Києві, повідомляють дипломатичні джерела.
В даний час на 5 з 8 країн-членів G8 вже затвердили суми, які будуть передані для завершення будівництва об'єкта "Укриття" і сховища відпрацьованого ядерного палива "СВЯП-2" на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), передає "Інтерфакс-Україна".
Франція готова внести 47 мільйонів євро, Німеччина - 42,4 мільйона євро, Великобританія - 34 мільйони євро, США - 86,8 мільйонів євро, Росія - 45 мільйонів євро. Крім того, Італія заявляє про можливість виділення 26,1 мільйонів, Японія - 30,5 мільйонів і Канада - 21 мільйона євро, однак ці суми ще підлягають уточненню.
Джерело повідомило також, що з країн, що не входять в G8, "чорнобильські проекти" готові профінансувати Фінляндія - 3,1 мільйона, Швеція - 10 мільйонів євро, а також Норвегія, Катар, Корея, Польща, Словаччина, розмір затвердженого внеску яких невідомий.
Швейцарія має намір внести 7 мільйонів євро, але ця сума ще підлягає затвердженню, як і 29 мільйонів євро, які має намір внести на чорнобильські проекти сама Україна. Крім того, можливість своєї участі у фінансуванні проекту розглядають Об'єднані Арабські Емірати і Ісландія.
Серед потенційних донорів також зазначаються Болгарія, Чехія, Угорщина, Литва, Китай та Індія, які вже заявили про готовність фінансової участі в "чорнобильських проектах", також розглядають можливість і розміри своєї участі Кіпр, Азербайджан, Аргентина, Австралія, Хорватія, Туреччина, Ізраїль (попередньо заявлялося про суму 149 тисяч євро), Південна Африка, Кувейт (попередньо - 5 мільйонів євро), Казахстан, Сінгапур.
При цьому Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) має намір внести на реалізацію проектів суму, яка буде залежати від того, скільки внесуть інші учасники донорської конференції 19 квітня, проте, за даними джерела, не менше 120 мільйонів євро.
Також повідомляється, що країна до 2012 року має намір провести дозиметричну паспортизацію четвертої зони радіаційного забруднення, яка була визначена після аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), повідомив голова Держагентства з управління зоною відчуження Володимир Холоша.
"До кінця року буде проведено дозиметричну паспортизацію", - сказав він на брифінгу в Прип'яті у понеділок. За його словами, результатами перевірки в подальшому може стати скасування 4-ї зони в окремих регіонах, які за 25 років після аварії могли достатньо очиститися.
Зокрема, наголосив Холоша, скасування 4-ї зони може стосуватися земель у Черкаській, Сумській та Івано-Франківській областях. При цьому він додав, що зняття зони надає можливість скасувати обмеження на соціально-економічний розвиток регіону, але водночас не позбавляє людей пільг.
"Закон не передбачає зміни статусу людей", - наголосив Холоша.
Раніше повідомлялось, що Європейська комісія надасть додатково 110 млн євро на чорнобильські проекти. "Завтра я буду готовий оголосити про додаткові кошти, які надасть Європейська комісія в розмірі 110 млн євро", - заявив президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу під час переговорів з президентом України Віктором Януковичем у понеділок у Києві.