У середу, 18 травня, о 14.00 у конференц-залі УМГ«Прикарпаттрансгаз» (вул.Незалежності, 48 м. Івано-Франківськ) розпочнеться свято, на яке запрошені голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, голова обласної ради Олександр Сич, заступник голови ОДА Роман Іваницький, перший заступник голови облради Василь Гладій, ректори (директори) вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації, науково-педагогічні працівники.
«З метою стимулювання наукових досліджень вчених Прикарпаття і підняття престижу дослідницької праці та з нагоди Дня науки» 57 науковців отримають відзнаки обласної державної адміністрації та обласної ради. З них: 10 будуть нагороджені дипломом, нагрудним знаком та премією голів обласної державної адміністрації та обласної ради як переможці у номінації «Відомий науковець року»; 10 отримають ті ж нагороди як переможці у номінації «Молодий вчений року», 15 вчених будуть нагороджені грамотою голови обласної державної адміністрації та голови обласної ради і премією, 7 - Почесною грамотою голови обласної державної адміністрації і премією, 15 - грамотою головного управління освіти і науки облдержадміністрації та премією.
Серед вчених, які отримають нагороди з нагоди Дня науки, 17 науковців Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, 12 - Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, 13 працюють у Івано-Франківському національному медичному університеті, 7 - у Прикарпатському юридичному інституті Львівського державного університету внутрішніх справ. Серед нагороджених є представники приватних вищих навчальних закладів області («Галицької академії», Івано-Франківської філії Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»), а також Обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Івано-Франківського коледжу фізичного виховання, Рогатинського державного аграрного коледжу.
Як зазначають в головному управлінні освіти і науки, науковою та науково-технічною діяльністю займається 19 організацій, які виконують науково-дослідницькі проекти по програмах, пов’язаних із забезпеченням розвитку туристичної галузі, агропромислового комплексу, модернізацією енерготехнологічного обладнання, покращення медичного обслуговування населення.
У вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації працює 220 докторів наук, 161 із яких має вчене звання професора, 52 – доцента, 39 - академіка, 15 – члена-кореспондента та 7 – старшого наукового співробітника. У вищих навчальних закладах працюють 1292 кандидати наук (всього в економіці області зайнято 1504 фахівця вищої кваліфікації з науковим ступенем кандидата наук, що на 6,1% більше, ніж у 2009 році).
Науково-дослідна діяльність у Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника впродовж останніх років має позитивну динаміку. За результатами наукових досліджень видаються монографічні дослідження, упроваджуються нові та оновлені навчальні дисципліни, публікуються навчальні посібники та підручники, виконуються і захищаються кандидатські та докторські дисертації. Університет постійно нарощує та удосконалює науково-педагогічний потенціал та навчально-матеріальну базу, підвищується професійний рівень викладачів.
2010 року фахівцями Центру інформаційних технологій впроваджено в університеті систему електронного документообігу «Наука», за допомогою якої є можливість у режимі он-лайн відслідковувати роботу наукових підрозділів.
Позитивною динамікою характеризувалось видання наукових монографій, підручників та статей. Зокрема, у 2010 році видано 57 монографій, 19 підручників і посібників з грифом Міністерства освіти і науки України, 175 навчальних книг для студентів та 1 738 наукових статей.
2010 року здобувачами та аспірантами університету захищено 71 кандидатську дисертацію та п’ять докторських дисертацій.
2010 року подано 75 заявок для отримання охоронних документів на об’єкти інтелектуальної власності. Науковими підрозділами університету організовано і проведено 19 наукових конференцій, семінарів, з них: 6 міжнародних, 11 всеукраїнських і 2 регіональні.
На базі досліджень науковців Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу сформовано 17 наукових шкіл, 28 науково-дослідні лабораторії, одна з яких галузева, науково-навчальний центр "Енергоефективні технології в системах транспортування та зберігання нафти і газу”, спільні із установами Національної академії наук України науково-дослідницькі центри "Теоретичні та прикладні проблеми геології” та "Технологічна безпека обладнання, споруд і трубопроводів у нафтогазовому комплексі”, студентські конструкторсько-технологічні бюро. Колективи наукових шкіл ведуть фундаментальні та прикладні дослідження на світовому науково-технічному рівні.
Пріоритетними є напрямки досліджень, що відповідають Державній політиці:
1) новітні технології та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, промисловості та агропромисловому комплексі;
2) збереження навколишнього середовища (довкілля) та сталий розвиток;
3) фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітарних наук.
У виконанні науково-дослідних робіт щорічно беруть участь 98% науково-педагогічних працівників університету (бюджетна кафедральна тематика, госпдоговірна тематика, бюджетна тематика відомств). Впродовж 2010 р. у виконанні науково-дослідних робіт брало участь 689 науково-педагогічних працівників, з них 64 доктори наук і 327 кандидати наук.
Створена науково-технічна продукція 100% відповідає світовому рівню. У 2010 році впроваджено у виробництво 39 розробок, впроваджено у навчальний процес 27 розробок.
Перспективними напрямками наукової діяльності університету на 2011 рік є:
- інтеграція вузівської, академічної науки та виробництва з питань створення енергоощадних технологій та технічних засобів при пошуку, видобутку, розробці та транспортуванні вуглеводнів з метою прискорення впровадження результатів;
- активізація участі університету в міжнародному науково-технічному співробітництві з використанням різних форм та способів (гранти, програми, конкурси, конференції, виставки тощо).
- продовження роботи по залученню молодих наукових кадрів з числа талановитої молоді для викладацької та наукової роботи в університеті та створення для цього відповідних умов;
- розвиток науково-технічної та інноваційної структури університету, а також оновлення матеріальної бази для виконання прикладних та теоретичних наукових досліджень.
Основний науковий напрям Івано-Франківського національного медичного університету «Розробка нових медичних технологій профілактики і лікування найважливіших захворювань в форматі рандомізованих досліджень Доказової медицини». За цим напрямом у 2010 році виконувалось 95 науково-дослідних робіт.
У 2010 році затверджено ВАК України 4 докторські дисертації та 32 кандидатські дисертації.
Науково-педагогічними співробітниками на наукову діяльність отримано 160 грантів, з них 40 – державних і 120 – закордонних.
Опубліковано 10 монографій, 93 підручники, посібники, 55 методичних рекомендацій, 2403 наукових статей та тез, отримано 68 охоронних документів
На базі університету у 2010 році проведено 10 науково-практичних конференцій.
Довідково.
На виплату премій нагородженим з обласного бюджету виділено більше 90 тис. грн. - на виконання Програми розвитку освіти Івано-Франківщини на 2008-2015 роки, розпорядження голови обласної державної адміністрації та голови обласної ради від 10.05.2011 року № 297/294-р «Про нагородження відомих науковців та молодих вчених».